Zapytaj Prawnika

Kto pyta, nie błądzi

Zadaj Pytanie

Zapytaj Mecenasa Blocha, anonimowo, o swoją sprawę imigracyjną. Przez ponad dziesięć lat Mecenas Bloch pomagał w ten sposób na łamach Super Expressu, polonijnego dziennika. To, co było dobre dla setek czytelników gazety, będzie jeszcze lepsze dla tysięcy internautów.

Pytania i Odpowiedzi

Pytania do Prawnika
  • Witam serdecznie. Razem z żoną staramy się o zieloną kartę poprzez 21 letnią córkę. Wszystkie papiery poszły w kwietniu tego roku. Żona dostała zieloną kartę w ciągu 6 miesięcy a ja nie dostałem nawet pozwolenia na pracę. Jedyną różnicą między nami jest to że byłem raz aresztowany za jazdę bez prawa jazdy. Sprawę w sądzie oddalono i nie miałem żadnych konsekwencji z tego tytułu. Nasz adwokat mówi że nie wie czemu tak się dzieje, żebym się nie martwił i muszę uzbroić się w cierpliwość ale to nasz adwokat więc co ma nam mówić. Z Pana doświadczenia czy ten mój nieszczęsny areszt aż tak bardzo komplikuje sprawę? W takiej sytuacji ile mogę czekać na rozpatrzenie papierów? Rok, dwa lata czy więcej? Czego mogę się spodziewać? Nadmienię że nasza sprawa poszła do biura w Chicago. - Kris

    Ja podejrzewam, że to chodzi o ten areszt. Osoby aresztowane nie są zwalnianie z osobistych przesłuchań, tak jak większość rodziców obywateli amerykańskich, a co za tym idzie ich sprawy trwają o wiele dłużej. Jak długo zależy od miejsca zamieszkania, bowiem wszystkie te sprawy są nadsyłane do National Benefits Center w Chicago, a potem rozsyłane przez NBC do biur rejonowych. A są rejony duże i są rejony małe.

    Mecenas Bloch
  • Dzień dobry. W listopadzie starałam się o wizę turystyczna do USA. Kupiłam bilety w obie strony dla siebie i mamy. Otrzymałam odmowę z adnotacją dożywotniego pozbawienia możliwości otrzymania wizy (artykuł 212 (a)(6)(C)(i) INA. Trudno mi nawet po tylu tygodniach opisać zaskoczenie i niedowierzanie związane z tym faktem…. Byłam w USA ponad 20. lat temu, moją winą było pozostanie o kilka miesięcy dłużej (nie pamiętam już szczegółów - dat- dokładnego pobytu, ubiegania się o wizę w 2002 r - nie mam starego paszportu, inne dokumenty po tylu latach też zostały zniszczone) i napisałam o tym starając się otrzymać pozwolenie przez ESTA. Zalecono wyjaśnienie tych kwestii osobiście w konsulacie…… Mam w Polsce bardzo dobry zawód, dziecko, buduje dom i nie mam zamiaru emigrować…. Nie rozumiem, nie wyjaśniono mi powodów odmowy…. Czy chodzi tylko o pieniądze ? Opłata procedury waiver …. - Aneta

    Trudno mi sobie wyobrazić, że dostała Pani dożywotni zakaz wjazdu do USA z powodu popełnienia jakiegoś fałszu czy kłamstwa wizowego i nie pouczono Pani o szczegółach zarzutów przeciwko Pani. Jeśli istotnie nie wyjaśniono Pani dlaczego odmówiono wizy z tego paragrafu, to powinna się Pani domagać oficjalnych wyjaśnień i ma Pani do tego absolutne prawo.  W prawie amerykańskim każdy ma prawo skonfrontować swojego oskarżyciela i postawione oskarżenia. Bez faktów, natomiast, nie mogę nic więcej Pani poradzić.

    Mecenas Bloch
  • Dzień dobry! Panie Mecenasie ja chciałabym się spytać jak długo trwa proces sponsorowania przez pracę będąc na wygasłej wizie studenckiej F1 w USA? Czy jest szansa żeby być sponsorowanym jako opiekunka do dziecka? Czy wymagana jest znajomość języka angielskim? Pozdrawiam - Ania R.

    Opiekunka do dziecka to zawód z definicji niewykwalifikowany, więc oferta pracy nie może wymagać więcej niż sześć miesięcy doświadczenia lub znajomości specyficznego języka. W zawodach niewykwalifikowanych od przeszło roku panuje zastój dostępności wiz imigracyjnych. Obecnie dostępne są one dla osób, które rozpoczęły proces sponsorowania przed 8 grudnia 2020. Czyli na dzień dzisiejszy mówimy o czterech latach oczekiwania na zieloną kartę. To się oczywiście może zmienić: tak przyśpieszyć, jak i opóźnić. Dobra wiadomość dla Pani jest taka, że osoba na wygasłej wizie studenckiej nadal nie jest objęta 10-letnim zakazem wjazdu i może spokojnie odebrać swoją wizę imigracyjną w konsulacie w Warszawie.

    Mecenas Bloch
  • Dzień dobry, mam pytanie, ponieważ nigdy nie korzystałem z usług prawnika imigracyjnego i nie bardzo wiem jak to wygląda. Może zacznę od tego, że od ponad 5 lat pracuje w branży transportowej/logistycznej i w podobnym zawodzie chciałbym pracować w Stanach Zjednoczonych. Mam kontakt głównie z kierowcami, ale też magazynami i z klientem. Moje stanowisko to "dyspozytor", co w USA przekłada się bodajże na "Truck dispatcher". Ukończyłem technikum ekonomiczne o profilu "Spedytor". Czy według Państwa doświadczenia mam jakieś szanse aby uzyskać pracę w Stanach? Z mojego "researchu" wychodzi niestety, że szanse mam niewielkie, ale chcialem się upewnić, lub podjąć współpracę w razie jakichkolwiek szans na otrzymanie wizy. Na koniec chciałem zapytać jak wygląda umowa z Państwa kancelarią? Czy pomagacie z całym procesem od A do Z i jak wygląda kwestia Państwa wynagrodzenia? Pozdrawiam, Sebastian - Sebastian

    “Truck Dispatcher” to tak samo dobry zawód do sponsorowania jak każdy inny. Jeśli oferta pracy wymaga przynajmniej dwu lat doświadczenia, to sponsorowany może Pan być w zawodzie wykwalifikowanym, jeśli mniej niż dwa lata, to jako pracownik niewykwalifikowany. Różnica polega na okresie oczekiwania na zakończenie sprawy. Pracownicy wykwalifikowani czekają na wizy o wiele krócej. Odnośnie zaś warunków na jakich działa nasza kancelaria prawna, to nie jest odpowiednie miejsce aby w to wnikać. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu mailowego lub telefonicznego.

    Mecenas Bloch
  • Dzień dobry. Mam pytanie. Jak długo zwykle czeka się na interview do Polski po złożeniu DS-260? - Monika

    To zależy od wielu czynników, głównie kompletności wszystkich dokumentów pomocniczych wysłanych do NVC lub CEAC, dostępności wizy imigracyjnej w Pani preferencji, jak i kalendarza konsulatu w Warszawie. Jeśli wszystkie dokumenty są w porządku, wiza jest dostępna, to konsulat zwykle wyznacza datę w przeciągu 45 dni.

    Mecenas Bloch
  • Dzień dobry, Jak legalnie można przedłużyć pobyt na ESTA? Wiem, że o wizę nie mogę się starać. Ale czy moge np. wyjechać do innego kraju na kilka dni, złożyć nowy wniosek o ESTA i pozostać w USA kolejny okres? Z góry dziękuję za odpowiedź. - Katarzyna789

    Zwykle nie, chyba, że ktoś jest rezydentem Kanady. Decyzja należy do celnika, który może przyznać kolejne 90 dni, ale przepisy mówią raczej o okresie reszty do 90 dni.

    Mecenas Bloch
  • Panie Mecenasie, przebywałem w latach 2003-2007 na 'przesiedzianej' wizie turystycznej. W tym czasie podjąłem pracę, ale podając mój SSN (zdobyty przy wcześniejszym wyjeździe) i odprowadzając podatki - oczywiście mam pełną świadomość, że i tak to jest złamanie prawa imigracyjnego. Czy jest szansa na ponowny wjazd i jeśli tak, to jakie konkretnie kroki podjąć, żeby nie liczyć na cud niesprawdzenia mojej historii przez urzędnika. - Krzysztof M.

    Karencja wygasła Panu w 2017 roku, więc może Pan się starać o wizę turystyczną, ale szansa jej uzyskania zależna jest w dużej mierze od Pańskiego życiorysu po powrocie ze Stanów. Jeśli jest Pan człowiekiem sukcesu i ma Pan do czego wracać w Polsce, to szansa jest większa niż mniejsza. No chyba, że ma Pan na myśli wizy wyższego szczebla, inwestycyjne, pracownicze czy imigracyjne. Wtedy szansa się zwieksza, ale zależy od podstaw do takiej wizy.

    Mecenas Bloch
  • Dzień dobry! Panie Mecenasie chciałabym się spytać czy będąc na wizie studenckiej F1 jeżeli wyjechałabym ze Stanów ubiegając się o zielono kartę poprzez sponsorowanie przez pracę i w Polsce nie przyznali by mi zielonej karty , to czy moje dziecko urodzone w USA mogłoby później mnie sponsorować ? Czy wtedy obowiązywałaby mnie jakaś kara wjazdu na teren USA?Pozdrawiam serdecznie. - KasiaR

    Dziecko-obywatel to niezależna podstawa do emigrowania do Stanów. Osoby na wizach studenckich, nawet wygasłych, nie są objęte karami za nielegalny nawet pobyt w USA, nie mówiąc o osobach, które przebywają tu legalnie.

    Mecenas Bloch