O Kancelarii
Adwokat Bloch
O nasMecenas Przemysław Jan Bloch przyjechał do Stanów Zjednoczonych, wraz z rodziną, jako kilkunastoletni chłopiec. To pozwoliło mu skorzystać z tego najlepszego, czego obie jego ojczyzny, Polska i USA, mogły mu zaoferować. Posługując się biegle językiem polskim, obeznany w polskiej literaturze i historii Polski, szybko poznał język angielski i zabłysnął w nowej amerykańskiej rzeczywistości. Kończąc w 1988 roku Grover Cleveland High School na Ridgewood, otrzymał nowojorski dyplom “Regents with Merit”, uzyskując trzecie miejsce na swym roczniku i honor zaprzysięgania całej klasy promocyjnej.
W roku 1992, mec. Bloch ukończył Nauki Polityczne na nowojorskim Hunter College z tytułem bakałarza, dyplomem “Cum Laude” i “Departamental Honors”. Podczas swych studiów, które przypadły na fascynujący okres upadku komunizmu w Polsce, miał okazję poznać i uczyć się od takich nauczycieli jak Zbigniew Brzeziński, Krzysztof Skubiszewski czy wielu najlepszych analityków z sąsiadującej z Hunter College, Council on Foreign Relations.
W roku 1997, mec. Bloch uzyskał doktorat z prawa na Brooklyn Law School, jednej z bardziej ekskluzywnych uczelni prawniczych w Nowym Jorku. To dało mu prawo zasiadać do nowojorskiego egzaminu licencyjnego, który zdał za pierwszym podejściem, w lipcu 1997 roku. Mec. Bloch wpisany został na listę nowojorskich adwokatów w lutym 1998 roku i od tego czasu prowadzi prywatną praktykę adwokacką, specjalizując się w prawie imigracyjnym. Posiada również specjalne uprawnienia do reprezentowania wszelkich osób fizycznych i prawnych przed Urzędem Celnym a także w federalnym Sądzie Handlu Międzynarodowego i Sądzie Podatkowym. Jest również członkiem adwokatury federalnych sądów: U.S. Eastern, Southern i Northern District Court, a także U.S. Court of Appeals for the Second Circuit.
Decyzja o specjalizacji w sprawach imigracyjnych podyktowana została w dużym stopniu przez chęć niesienia pomocy Rodakom na obczyźnie, jego wielką wewnętrzną potrzebą walki z bezduszną biurokracją amerykańską i wypływała także z faktu jego wieloletniej pracy dla charytatywnych organizacji pro-imigracyjnych, podczas swych studiów. W latach 1992-1998, przed otwarciem swej prywatnej kancelarii, mec. Bloch był doradcą prawnym przy Nowojorskiej Gorącej Linii Imigracyjnej, gdzie miał okazję udzielić porad tysiącom obcokrajowców z całego świata, w tym setkom Polaków. Za jego bezinteresowność, ofiarność i pomoc, nowojorski dziennik “New York Newsday” mianował mecenasa Blocha “Nowojorczykiem Dnia”.
Od 1998 roku do niedawna, w nowojorskim “Super Expresie”, ukazywała się co-tygodniowa kolumna prawna mecenasa, “Kto pyta, nie błądzi”, ciesząca się wielką popularnością wsród czytelników SE. Jest on również autorem setek artykułów na tematy prawa amerykańskiego, które drukowane były w prasie polonijnej. Jego wypowiedzi zamieszczane były wielokrotnie przez Polską Agencję Prasową, a wygrane przez niego federalne sprawy sądowe, cytowane są jako precedensy w amerykańskiej literaturze fachowej. Mecenas Bloch jest również aktywnym członkiem Lawyers’ Committee for Cultural Heritage Preservation (LCCHP) i American Constitution Society for Law and Policy (ACS).
Fundacja Rodzinna Blochów
The Bloch Family FoundationNieformalnie działająca od prawie dwudziestu lat, Fundacja Blochów została zarejestrowana jako pełnoprawna korporacja charytatywna stanu Nowy Jork we wrześniu 2006 roku, po uprzednim uzyskaniu oficjalnej zgody na swą działalność, od nowojorskiego Departamentu Edukacji pod egidą Nowojorskiego Uniwersytetu Stanowego.
Podstawowym celem Fundacji jest restytucja polskich dzieł sztuki lub przedmiotów związanych z polskim dziedzictwem narodowym i kulturą, utraconych na wskutek wydarzeń historycznych po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku.
Inne kierunki działań Fundacji to promocja polskiej historii, sztuki i kultury, ze specjalnym naciskiem na polskie militaria, polskie starodruki i numizmatykę, jak również podkreślenie wkładu członków rodziny Bloch herbu Ogończyk, jednego z najstarszych polskich rodów szlacheckich, w rozwój polskiej sztuki, kultury i historii.
Fundacja Blochów współpracuje od lat z różnymi muzeami i innymi instytucjami kulturalnymi w Polsce, przekazując im niektóre cenne eksponaty ze swojej bogatej kolekcji. Jakkolwiek w formalnym i prawnym sensie, Fundacja Blochów jest właścicielem wszystkich restytuowanych przez siebie przedmiotów, mniema się ona być jednak bardziej ich depozytariuszem czy tymczasowym kustoszem niż posiadaczem.
Za całokształt swej działalności, w maju 2011 r., Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Pan Bogdan Zdrojewski, uhonorował prezesa Fundacji Blochów, odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Natomiast we wrześniu 2014 r., Prezydent RP, Pan Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego Polski.